28 Aralık 2016 Çarşamba

Kumarın Devlet Aracılığı İle Oynatılması Onu Meşru Kılar mı ?

[007.017]  «Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!» dedi.

[015.039-40]  «Rabbim! Beni saptırdığın için, and olsun ki yeryüzünde fenalıkları onlara güzel göstereceğim; halis kıldığın kulların bir yana, onların hepsini saptıracağım» dedi.

İblisin , Ademe secde etmemek sureti ile Rabbine karşı gelip huzurdan kovulmasının ardından söylediği sözlere dikkat edecek olursak, insanlara günahları süslü göstererek çekici kılacağını haber vermektedir. Bütün insanlar, herhangi bir günahı işleyecek olduklarında , fıtratları gereği o günahın ona kazandıracağı eksileri bilmelerine rağmen , bazı gerekçeler üreterek bu günahları işlemektedirler. 

İnsanlar kendilerine günah kazandıracak bir fiili işlemek için önce kendilerini mazur gösterecek uygun bir meşruiyet zemini bularak , günah işlemenin alt yapısını oluşturmakta , sonra kendilerini bu günahı işlemeye mecbur oldukları yönünde şartlandırarak, veya işledikleri takdirde günah kazanmayacaklarını zannederek , gayri meşru olan bir fiili ,kendi hevalarına uygun hale sokmak sureti ile meşru hale getirdiklerini zannederek günaha bulaşmaktadırlar.

İşte şeytanın insanlara günahları süslü göstermesi bu yolla hayat içinde anlamını bulmaktadır.

[005.090]  Ey iman edenler! Şarap, kumar, putlara kurban kesilen sunaklar, fal okları, şeytana ait murdar işlerden başka bir şey değildir. Bunlardan geri durun ki felah bulasınız!
[005.091]  Şeytan içki ve kumar yolu ile aranıza kin ve düşmanlık tohumları ekmek, sizi Allah'ı anmaktan ve salattan alıkoymak ister. Artık bunlara son veriyorsunuz değil mi?

Kendisini "Müslüman" olarak niteleyen herhangi bir kimseye , kumarın hükmü hakkında bir soru soracak olsak , istisnasız olarak bu fiilin Allah (c.c) tarafından yasaklanan bir fiil olduğunu , ve bu yasağı çiğnemenin kişiye günah kazandıracağını söyleyecektir. 

Fakat yine kendisini "Müslüman" olarak niteleyen birçok kimseler, "Milli Piyango" adı ile bilinen şans oyunu hakkında maalesef aynı kanaati taşımamaktadır. Bu tür şans oyunlarının haram olmadığına dair olan gerekçeleri ise , bu oyunların devlet aracılığı ile oynatılmakta olduğu , bu oyunlardan elde edilen gelirin bir kısmının hayır kurumları arasında paylaştırılmakta olduğu, dolayısı ile milli piyango almak sureti ile bu kurumlara yardım etmiş olduklarını yönündedir. Bu kimselerin bir çoğuna "Madem bu kumarı oynama sebebiniz hayır kurumlarına yardımcı olmak ise , o parayı direk o kurumlara verin" denilse bir çok kimse buna yanaşmayacaktır.

Yaşadığımız ülke içindeki bazı insanların kumar oynamayı meşru olarak görmeleri maalesef böyle bir gerekçeye dayanmaktadır. 

Peki böyle bir gerekçe ne kadar doğru ve gerçekçi olabilir?;

Kur'an'a baktığımız zaman içki ve domuz eti gibi haramların , açlık , susuzluk gibi bazı istisnai durumlarda helal olabileceğini görmekteyiz. Fakat kumar hakkında böyle bir istisnai durumu maalesef görememekteyiz. Allah (c.c) kumar için, "Oynadığınız kumarın gelirinin bir kısmı eğer hayır kurumlarına bağışlanıyor ise helal olabilir , veya devlet kanalı ile oynatılıyor ise helal olabilir" şeklinde bir istisna koymamıştır. 

Yaşadığımız ülke dahilinde devlet eliyle oynatılan kumarın , bazı insanlar tarafından meşru görülmek sureti ile oynanması maalesef "Züğürt tesellisi" diyebileceğimiz böyle bir gerekçeye dayanmaktadır. Fakat bu insanların vicdanlarının bu konuda rahat olduklarını söylemek mümkün değildir. Vicdanlarını rahatlatmak için , bu kumarın gelirinin bir kısmının hayır kurumlarına verilmiş olması , veya devlet eli ile oynatılmış olması gibi bahaneler üretilmek yoluna gidilmektedir.

Yazımızın başında ifade etmeye çalıştığımız , şeytanın insana günahları güzel gösterme şekli , milli piyango konusunda bu şekilde ortaya çıkarak , sudan bahaneler üretilmek sureti ile harama helal kılıfı geçirilerek , hayata yansımaktadır.  

Büyük ikramiyenin dağıtıldığı yılbaşı piyangolarını alabilmek için kar kış demeden, başka şehirlerden gelerek isim yapmış piyango bayilerinde kuyruğa giren insanlarla yapılan röportajlarda , büyük ikramiyeyi kazandıkları takdirde ne yapacakları şeklindeki sorulara verilen cevaplara baktığımızda , dünyevi ihtiyaçlarını temin etmek için harcayacakları yönünde cevaplar çoğunluktadır.

[016.114]  Artık, Allah'ın size verdiği rızıktan helâl ve temiz olarak yiyin, eğer (gerçekten) yalnız Allah'a ibadet ediyorsanız, onun nimetine şükredin.

[003.014]  Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlar ve develere, ekinlere karşı aşırı sevgi beslemek insanlara güzel gösterilmiştir. Bunlar dünya hayatının nimetleridir, oysa gidilecek yerin güzeli Allah katındadır.

Eğer bu insanlar , Müslüman olmanın ne demek olması gerektiğini gerçek olarak bilmiş olsalardı , harama bulaşmanın günah olduğunu , insanın kazanacağı paranın helal olması gerektiğini , dünya malının geçici ve imtihan olarak verilmiş bir şey olduğunu bilerek bu tür yollara asla tevessül etmezlerdi.

İnsanları harama bulaşmaya iten nedenlerden birisi , çeşitli yayın organları vasıtası ile pompalanan tüketim çılgınlığıdır. Dünya hayatının güzelliklerini öne çıkaran bir anlayış ile yetiştirilen insanlar , maalesef bu hayatı imtihan olarak görmeyi sadece dilde ifade ederek , hayat içinde pratize etmemektedirler. 

[015.088]  Sakın o kâfirlerden bir kısmına geçici bir zevk olarak verdiğimiz dünya nimetlerine göz atma! Onların iman etmemelerinden ötürü üzülme ve müminlere kol kanat ger, onları şefkatle koru!

[020.131] Kendilerini sınamak için, dünya hayatının süsü olarak bol bol geçimlik verdiğimiz kimselere sakın göz dikme, Rabbinin rızkı daha iyi ve daha devamlıdır.

Televizyon dizileri vasıtası ile zengin bir yaşama özendirilen insanlar , bu yaşama ulaşmak için helal kazanmak yerine, "Helal haram ver Allah'ım, senin kulun yer Allah'ım" misali her yolu denemektedirler. Milli piyangodan çıkacak olan büyük ikramiye , bir çok kimsenin zengin olma hayallerini süsleyen bir umut olma özelliğini korumaktadır. Geçmişte büyük ikramiye kazanan bazı insanların düştükleri içler acısı durumun , gazete haberlerinde yer alması ibret olarak görülerek , haramın insanları dünya hayatındaki düşürdüğü durumlar görmezlikten gelinmektedir. Bu insanlar ahiretlerini kaybettikleri gibi , dünya hayatlarında da rezil bir durumda hayata veda etmektedirler.

[016.116] Diliniz yalana alışmış olduğu için, «şu haram, bu helaldir» demeyin, zira Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Allah'a karşı yalan uyduranlar ise, saadete şüphesiz erişemezler.

Yaşam içindeki kuralları belirleme yetkisi , sadece Allah (c.c) nin hakkı olup , bizlerin hevalarına uygun olarak ürettiğimiz gerekçelerle , haramı helal yapmaya çalışmamız , bizler için sonu hüsran olan sonuçlar doğuracaktır.

Sonuç olarak ; Müslümanlar , sözde değil özde Müslüman olmanın gereğini hayatlarına yansıtmaya çalışmadıkları sürece , haram kazanma yollarına çeşitli gerekçeler üreterek tevessül etmeye devam edeceklerdir. Dünya malının geçici bir meta olduğu , bu hayatın ebedi yaşam için bir denenme yeri olduğunu sadece bilmenin maalesef bir faydası yoktur. Bilmek ve bu bilgiyi hayata yansıtmak , bizleri harama bulaşmaktan alıkoyacak , ve haram için çeşitli gerekçeler üretmek sureti ile , haramı helal yapmaya çalışmaktan alıkoyacaktır. 

[014.022]  İş olup bitince, şeytan: «Doğrusu Allah size gerçeği söz vermişti. Ben de size söz verdim ama, sonra caydım; esasen sizi zorlayacak bir nüfuzum yoktu; sadece çağırdım, siz de geldiniz. O halde, beni değil kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam, siz de beni kurtaramazsınız. Beni Allah'a ortak koşmanızı daha önce kabul etmemiştim; doğrusu zalimlere can yakan bir azap vardır» der.

"Şeytanın sağdan yaklaşması" şeklinde ifade edilebilecek bahaneler uydurarak , milli piyango almak sureti ile zenginlik hayalleri kurulması , ebedi hayatta ateş zengini olmak ile sonuçlanacaktır. Bugün bizi harama bulaşmak için teşvik eden ve "Şeytan" olarak tanımlayabileceğimiz her türlü etken , yarın hesap gününde bizden kaçacaktır.

Haram olan kumarın devlet eli ile oynatılmış olması , veya bu haramdan elde edilen gelirin bir kısmının hayır kurumlarına bağışlanması , milli piyango almayı asla meşru hale getirmez. Bu fiili işlemek ile , günah denilen fiil işlenmiş , ve hesap gününde ödenmek üzere kayda geçecektir. Bu kaydın silinmesi tevbe edilerek , bir daha bu tür kumar oyunlarına asla bulaşmamak ile olacaktır. 

                                 EN DOĞRUSUNU ALLAH (C.C) BİLİR.

3 yorum:

  1. s.a hocam bazı kuran araştımacıları milli piyango nun kumar kapsamına girmediğini çekilş ve kura sistemi olduğunu söylemekte.örnek olarakta hac sistemindede kura çekilş olduğunu beyan etmekte.referans olarakta 5--91 ayetindeki kin ve düşmanlık milli piyangoda olmuyomuş.alahın demediği bişeyin bizlerin haram edemeyeceğimizi söylemesi.bu konuya bi açıklık getirirseniz memnun olurum.rabbim doğrunun yardımcısı olsun.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. a.s kardeşim onlar kura ile kumar arasındaki farkı bilmek istemeyen insanlar, Allahın ayetlerini istediklerini yöne çekerek kuranı teslim almaya çalışan insanlardan sakının derim.

      Sil